CNMV și-a omagiat profesorii

Prof. Brândușe Roman a fost distinsă cu o Diplomă de onoare și excelenţă pentru 15 ani la conducerea Colegiului.

Conducerea și profesorii Colegiului Național Mihai Viteazul (CNMV) din  Sfântu-Gheorghe au omagiat-o ieri pe cea care a condus acest liceu vreme de 15 ani – prof. Brândușe Roman. Evenimentul a avut loc în cadrul Zilelor CNMV, care au marcat și patronul spiritual al Colegiului – Sfântul Arhanghel Mihail, cuprinzând totodată și o acțiune inedită de omagiere a mai multor foști profesori care au slujit catedrele de aici.

Surpriză pentru Brânduşe Roman

Brândușe Roman a fost invitată ieri de către foștii săi colegi de la CNMV la acțiunile cuprinse în celebrarea instituției de învățământ, însă fosta directoare nu a știut nimic despre marea surpriză ce i se pregătise. Prin urmare, acțiunea a debutat cu amintirea unora dintre cei mai marcanți profesori pe care i-a avut CNMV, oameni care chiar dacă au trecut în neființă nu vor trece niciodată în uitare – profesorii Viorica Tănase (Limba și literatura română), Gheorghe Măntoiu (Matematică), Stelian Stelescu (Educație fizică și sport), Ioan Rațiu (Matematică) și Cezar Cosma (Chimie). În amintirea acestor profesori au vorbit pe scurt foștii lor colegi, iar directoarea adjunctă a CNMV, Rădița Palela, a fost cea care a moderat evenimentul.

Citeşte toată ştirea pe www.covasnamedia.ro

Comentariile sunt inchise.